Wszystko o:

hiperprolaktynemia objawy

hiperprolaktynemia

Hiperprolaktynemia

Definicja: Przyrost stężenia hormonu prolaktyny we krwi. Prolaktyna jest produkowana przez przysadkę mózgową i przyczynia się do utrzymania aktywności ciałka żółtego, do produkowania progesteronu z części ciałka żółtego; ponadto reguluje rozwój gruczołów sutkowych i stymuluje wydzielanie mleka. Przyrost fizjologiczny prolaktyny następuje w ciąży i podczas karmienia.

Przyczyny: Do przyrostu patologicznego prolaktyny dochodzi w licznych sytuacjach klinicznych, takich jak guzy (w szczególności przysadki mózgowej lub podwzgórza), urazy czaszki, stres, zmiany na osi podwzgórzowo-przysadkowej, bądź w wyniku leczenia farmakologicznego antagonistami dopaminy i podobnymi lekami psychoaktywnymi, antagonistami receptorów H2 (środki obniżające kwasowość), estrogenami i opiatami.

Objawy: W tych przypadkach objawia się zmianami w menstruacji (skąpe miesiączkowanie albo jego brak), nadmierną lub długotrwałą produkcją mleka u kobiet bądź impotencją u mężczyzn.

Diagnoza: Opiera się na pomiarze poziomu prolaktyny, który - jeśli jest bardzo zwiększony - może sugerować występowanie nowotworu i zaburzeń w innych układach hormonalnych skorelowanych z jej produkcją. Użyteczne i konieczne mogą być badania instrumentalne, takie jak tomografia komputerowa.

Leczenie: W przypadku hiperprolaktynemii patologicznej leczenie polega na wyeliminowaniu choroby podstawowej, która ją spowodowała, a także na zastosowaniu antagonistów dopaminy, takich jak bromokryptyna.

alergen

Wielka Encyklopedia Medyczna Definicja pochodzi z Wielkiej Encyklopedii Medycznej. Jedyna na rynku tak aktualna, bogato ilustrowana, opracowywana pod nadzorem naukowym seria wydawnicza. W 23 tomach, w prawie 10 000 haseł, a także w monografiach, tabelach i zestawieniach przedstawia w przystępnej formie aktualny stan wiedzy medycznej. Jest kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu i lekach oraz zdrowiu i profilaktyce. Pierwszy tom w sprzedaży od 19 stycznia, następne - w każdą środę. Zobacz więcej!

Luiza Łuniewska

Nie denerwuj swojej urody

Nie denerwuj swojej urody

Wygląd skóry i włosów jest uzależniony nie tylko od fizycznej kondycji naszego organizmu, ale i od naszego stanu psychicznego. Nic nie szpeci tak, jak stres. Wiedziały o tym już nasze prababcie powtarzając, że "złość urodzie szkodzi".

Hirsutyzm: jak sobie radzić z niechcianym owłosieniem?

Stan występujący wyłącznie u kobiet, w którym obserwuje się podobny rozrost włosów jak u mężczyzn po okresie dojrzewania, czyli wzrost włosów w partiach podległych hormonom androgenowym: policzki, górna warga, podbródek, przód klatki piersiowej, dół brzucha, wewnętrzna część ud, plecy oraz nogi, gdzie zazwyczaj znajdują się prawie niewidoczne włosy typu vellus.

Gdy kobieta nie może zostać mamą

Jeśli sądzisz, że uciążliwe badania oceniające płodność ciągną się przez wiele miesięcy, zazwyczaj nie udaje się znaleźć przyczyny problemów i jedyne, co w końcu może zaproponować lekarz, to in vitro, jesteś w błędzie.

Seks i seksualność

Seks i seksualność

pochwie; 6) penetracja z pchnięciami, spółkowanie. Zaburzenia podniecenia Inna grupa zaburzeń wiąże się z podnieceniem. Powody tzw. spadku pożądania mogą być organiczne lub psychologiczne. Jednym z najczęstszych objawów jest suchość pochwy. Może być spowodowana infekcjami, jak w przypadku bakteryjnego

Brak zainteresowania seksem

Mam 40 lat. Od mniej więcej trzech lat spada u mnie zainteresowanie seksem. Wiem, z wiekiem to normalne zjawisko. Początkowo nie zwracałam uwagi na takie objawy jak suchość pochwy, ale obecnie łącząc wszystko w całość wydaje mi się, że były to pierwsze symptomy no właśnie czego? Proszę o pomoc od

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zapytaj użytkowników

Re: Hiperprolaktynemia? Proszę o interpretację wy

Tu masz objawy u mężczyzn: ginekologia.wieszjak.polki.pl/endokrynologia/232955,Hiperprolaktynemia-u-mezczyzn.html -- http

hiperprolaktynemia - jakie są objawy?

czy silne zawroty głowy, zaburzenia poziomu cukru, niedoczynność tarczycy, nieregularne i długie cykle miesiączkowe mogą być spowodowane hiperprolaktynemią?

Re: wysoka prolaktyna, ptanie do eksperta

stosunkowo często powodują wzrost prolaktyny, np. właśnie stosowany przez Panią risperidon (Rispolept) lub amisulprid. Hiperprolaktynemia u kobiet może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania, pogorszenia płodności, zaburzeń funkcji seksualnych. Objawami najczęściej obserwowanymi przez pacjentki są

hiperprolaktynemia - jakie są objawy?

czy silne zawroty głowy, zaburzenia poziomu cukru, niedoczynność tarczycy, nieregularne i długie cykle miesiączkowe mogą być spowodowane hiperprolaktynemią?

hiperprolaktynemia - jakie są objawy?

czy silne zawroty głowy, zaburzenia poziomu cukru, niedoczynność tarczycy, nieregularne i długie cykle miesiączkowe mogą być spowodowane hiperprolaktynemią?

Re: hiperprolaktynemia - jakie są objawy?

bóle głowy na pewno od prolaktyny, niedoczynność tarczycy zazwyczaj występuje z hiperprolaktynemią, ale tu skłaniałabym sie do tego że niedoczynność tarczycy może być przyczyną, problemy z glukozą kojarzą mi się z PCO przy którym występuje hiperprolakytnemia -- testy owu ciaz (tanio,realizacja 1

Re: Zaniki pamięci

Hiperprolaktynemia to typowy problem przy niedoczynności tarczycy. Mam nadzieję, że twoja siostra jest prawidłowo leczona. Zachęć ją, aby regularnie robiła nasz test na niedoczynność. Leczenie prawidłowe powinno wyeliminować wszystkie objawy. Okresowo one będą wracać, ale trzeba to traktować jako

Re: Co o tym myśleć?

, przeogromna senność. Pomogło dodanie lamo do wenla - wstąpiło we mnie życie. Uparcie przypomnę o tarczycy. Ona szczególnie nam kobietom dokucza a niedoczynność może wręcz wywoływać depresję a na pewno dawać objawy podobne do depresji. Warto jeszcze i to sprawdzić tu http://forum.gazeta.pl/forum/w,15184